Burak cukrowy warunki uprawowe
Burak cukrowy warunki uprawowe

Burak cukrowy warunki uprawowe

Klimat
Burak cukrowy znosi dobrze niższe temperatury, młodsze rośliny bez szkody znoszą temperatury do -8 st.C, natomiast korzenie wykopywane na jesieni do -6 st. C. Burak wymaga zwiększonej ilości wody w glebie w okresach wiosennych, kiedy to następuje faza wschodu oraz w lecie przy wzroście i dojrzewaniu. W całym okresie wegetacji burak powinien mieć dostępną dużą ilość światła.

Gleby
Najbardziej odpowiednimi glebami pod uprawę buraka cukrowego są gleby kompleksu pszennego i żytniego bardzo dobrego, a także żytniego dobrego, jednak w tym przypadku wymagana jest szczególnie staranna uprawa roli oraz bardziej obfite opady.

Zmianowanie
Rośliny przedplonowe mogą być każdego gatunku, zarówno zbożowe, okopowe jak i strączkowe, jednak nie wysiewa się buraków po rzepaku i lnie.

Burak cukrowy: zabiegi agrotechniczne

Po zejściu przedplonów należy wykonać cały zestaw zabiegów uprawy roli po żniwach i przygotowujący przed zimą.

W przypadkach zakwaszenia gleby nawozi się ją wapnem bezpośrednio na ściernisko, po czym przyorywuje. W celu zniszczenia chwastów wykonuje się wielokrotne bronowanie. Poza tym wykonuje się nawożenie obornikiem z przyoraniem oraz orkę przedzimową.

Na wiosnę można przeprowadzić włóknowanie lub bronowanie, w celu uzyskania większej zwięzłości gleby stosuje się wały, dodatkowo można wykorzystać kultywator.