Pszenica warunki uprawy
Pszenica warunki uprawy

Pszenica warunki uprawy

Pszenica jest rośliną odporną na niskie temperatury, w przypadku ozimej może wytrzymać mrozy nawet do ok. -25 st. C, jednak optymalne warunki klimatyczne to łagodne zimy, natomiast lata słoneczne i ciepłe, głównie w okresie strzelania w źdźbło do kwitnienia.

Gleby pod uprawę pszenicy muszą być bardzo dobrej jakości, żyzne, z odpowiednio dużą ilością wymaganych składników. Najlepsze są gleby pszenne klasy I i II, z odczynem przynajmniej 6,2 pH. Jednak w przypadku braku odpowiedniego podłoża, można stosować gleby klasy III i IV, wtedy musi być zastosowana odpowiednia agrotechnika.

Pszenica zmianowanie

Jako przedplon stosuje się rośliny strączkowe, np. groch, rzepak ozimy, a także rośliny w postaci mieszanek zbożowo-strączkowych oraz owies, który rośnie po roślinach okopowych. Jednak wykorzystanie roślin zbożowych w przedplonie skutkuje spadkiem plonowania nawet do 20 %.

Pszenica zabiegi agrotechniczne

Pszenica ozima
W przypadku wcześnie schodzących przedplonów wykonuje się bronowanie wraz z podorywką oraz dodatkowe bronowanie, jeżeli występuje zbyt duża ilość chwastów. Dodatkowo na niektórych glebach można wykonać kultywatorowanie.

Po późno schodzących przedplonach roślin motylkowych i strączkowych wykonuje się orkę siewną, natomiast po okopowych tylko bronowanie i kultywatorowanie.

Pszenica jara
Wiosną wykonuje się włóknowanie, bronowanie na glebach lekkich, kultywatorowanie i bronowanie na glebach ciężkich.